Ми маємо значний досвід представництва інтересів як кредиторів, так і боржників на різних стадіях провадження у справах про банкрутство. Засновники Фірми є арбітражними керуючими.

БАНКРУТСТВО ЮРИДИЧНИХ ОСІБ

В умовах ринкової економіки господарюючі суб’єкти досить часто стикаються із ситуацією, коли відносно їхніх контрагентів – боржників відкривається провадження у справі про банкрутство, а подекуди, такі суб’єкти самі стають неспроможними виконати власні зобов’язання.

Наслідком процедури банкрутства суб’єкта господарювання досить часто є отримання вигод одними учасниками провадження у справі (придбання активів за заниженою вартістю, уникнення відповідальності за невиконання зобов’язань тощо), та понесення витрат іншими (неотримання належних по договору або закону грошових коштів, втрата майна, захоплення бізнесу конкурентами тощо).

Окрім цього, чинне законодавство передбачає в окремих випадках покладення на керівника та/або власника підприємства – боржника солідарної або субсидіарної відповідальності за боргами цього підприємства. Також, в процедурі банкрутства можуть визнаватись недійсними раніше укладені боржником договори.

Під час провадження у справі про банкрутство кредитори та боржник мають можливість законними шляхами ефективно впливати на її хід та результати.

Кожна ситуація є унікальною, тому, якщо відносно Вашого підприємство або Вашого контрагента відкрито провадження у справі про банкрутство, або є ризики цього, ми рекомендуємо звернутись до Юридичної фірми «Паніотов і партнери». Ми проаналізуємо всі обставини справи у їх сукупності, можливі у конкретно Вашому випадку позитивні та негативні правові і фінансові наслідки, запропонуємо оптимальні варіанти вирішення ситуації та організуємо їх реалізацію.

У будь-якому разі краще завчасно брати ініціативу на себе, аніж в подальшому “наздоганяти” опонентів з метою захисту свого майна та коштів.

БАНКРУТСТВО ФІЗИЧНИХ ОСІБ

Метою і результатом проведеної процедури неплатоспроможності фізичної особи є звільнення цієї особи від боргів

Юридичні особи самостійно відповідають за своїми зобов’язаннями (в більшості випадків).

Натомість, до введення в дію Кодексу України з процедур банкрутства борги могли “супроводжувати” людину буквально все життя.

З 21 жовтня 2019 року в Україні запроваджена можливість проведення т.зв. процедури “банкрутства фізичних осіб” (в законодавстві це – провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи).

Процедура неплатоспроможності може бути ініційована лише самим боржником. Першою стадією є реструктуризація боргів боржника.

З моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, серед іншого:

  • кредитори можуть пред’являти вимоги до боржника лише в межах провадження у справі про неплатоспроможність;
  • сплата заборгованостей кредиторам може здійснюватися лише в межах провадження у справі про неплатоспроможність;
  • арешт майна боржника може бути накладений виключно судом, в провадженні якого перебуває справа про неплатоспроможність;
  • на зобов’язання боржника припиняють нараховуватись штрафи, пені та відсотки;
  • вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів, який полягає у:
    • зупиненні виконання боржником грошових зобов’язань, у тому числі щодо сплати податків і зборів, термін яких настав до відкриття провадження у справі;
    • зупиненні вчинення виконавчих дій по стягненню з боржника (виконавець зобов’язаний винести відповідну постанову);
    • не застосуванні індексу інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов’язань боржника.

В цій процедурі виявляються кредитори боржника, формується реєстр вимог кредиторів – перелік всіх кредиторів із зазначенням розміру заборгованості перед кожним з них.

В подальшому, в процедурі реструктуризації боргів:

Затверджується план реструктуризації, в якому, серед іншого, зазначаються:

  • Розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення боргів;
  • Вимоги кредиторів, які будуть прощені у разі виконання плану реструктуризації.

Зокрема, податковий борг, що виник протягом трьох років до дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника, визнається безнадійним та списується у процедурі реструктуризації боргів боржника.

АБО

  • Боржник визнається банкрутом та вводиться процедура погашення боргів боржника.

В цій процедурі здійснюється інвентаризація належного боржнику майна, його оцінка та продаж.

Продажу не підлягає житло, яке є єдиним місцем проживання сім’ї боржника (квартира загальною площею не більше 60 квадратних метрів або житловою площею не більше 13,65 квадратного метра на кожного члена сім’ї боржника чи житловий будинок загальною площею не більше 120 квадратних метрів) та не є предметом забезпечення.

Виручені грошові кошти спрямовуються на задоволення вимог кредиторів.

Вимоги, не задоволені через недостатність майна боржника, вважаються погашеними (за незначними виключеннями: по сплаті аліментів і т.п., за їх наявності), про що зазначається в ухвалі суду про завершення процедури погашення боргів.

ОСОБЛИВОСТІ ДЛЯ БОРЖНИКІВ ЗА ІПОТЕЧНИМИ КРЕДИТАМИ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ

Чинне законодавство надає додаткові можливості для боржників, заборгованість яких виникла до 21.10.2019 за кредитом в іноземній валюті, який забезпечений іпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним місцем проживання сім’ї боржника.

Зокрема, розмір вимог кредитора визначається в гривні за курсом НБУ на дату відкриття провадження у справі про неплатоспроможність; до розміру вимог такого забезпеченого кредитора не включаються штрафні санкції та пеня.

Визнані судом вимоги цього кредитора погашаються боржником у розмірі ринкової вартості іпотечного житла, залишок заборгованості такого кредитора підлягає прощенню (списанню) згідно відповідної процедури.

У разі якщо боржник до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність частково погасив кредит, розмір вимог, які підлягають погашенню, зменшується на відсоток погашеного основного боргу або на відсоток загальної вартості кредиту.